Ελλάδα 1-0 Λετονία

kafeneio sp
Με το αγαπημένο της σκορ 1-0 επικράτησε η εθνική Ελλάδα απέναντι στη Λετονία με γκολ του Δημήτρη Σαλπιγγίδη και παραμένει δεύτερη στον όμιλο, ισοβαθμώντας με τη Βοσνία που νίκησε τη Σλοβακία...

Με γκολ του Δημήτρη Σαλπιγγίδη η Εθνική μας ομάδα έκανε το χρέος της κόντρα στην Λετονία επικρατώντας με 1-0 και κλειδώνοντας την δεύτερη θέση του ομίλου που οδηγεί στα μπαράζ.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα που είχε αρκετές φάσεις για γκολ, έφτασε έτσι στους 19 βαθμούς (όσους και η Βοσνία) και πλέον θέλει το απόλυτο στα δύο ακόμη ματς που ακολουθούν με Σλοβακία και Λιχτενστάιν.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ελλάδα είχε την απόλυτη υπεροχή. Δημιούργησε ευκαιρίες με κύριο εκφραστή τον Κώστα Μήτρογλου, ωστόσο έπεσε πάνω στον πολύ καλό τερματοφύλακα των Λετονών ο οποίος κράτησε το μηδέν για την εστία του.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ελλάδα ουσιαστικά έπαιξε καλά για ένα δεκάλεπτο στο οποίο βρήκε τον τρόπο με τους Σαμαρά και Σαλπιγγίδη να ξεκλειδώσει την άμυνα των Λετονών και να πετύχει το πολυπόθητο γκολ.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Σαμαράς και Παπασταθόπουλος.