Θρίαμβος του ΠΑΟΚ επί του Αρη-Νέα ισοπαλία για Παναθηναϊκό

Ο ΠΑΟΚ νίκησε 4-1 τον Αρη και θριάμβευσε στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, ενώ ο Παναθηναϊκός έμεινε στο 0-0 με τον Αστέρα Τρίπολης στο ΟΑΚΑ.
Ο «Δικέφαλος του Βορρά» κυριάρχησε από την αρχή του αγώνα και μέσα σε 18 λεπτά (12' Λόρενς, 23' Κατσικάς, 30 Φωτάκης) «καθάρισε» το παιχνίδι...
, πριν μειώσει για τους «κίτρινους» ο Αγκάνθο στο 39' (έχει πετύχει και τα τρία γκολ της ομάδας του στο πρωτάθλημα), ενώ ο Αθανασιάδης στο 43' έγραψε το τελικό 4-1. Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη του ΠΑΟΚ σε πέντε παιχνίδια και βρίσκεται στη 2η θέση της βαθμολογίας μαζί με τον Πανιώνιο. Επεισοδιακό ήταν το φινάλε στην Τούμπα, με τον Κάκο να δείχνει την κόκκινη κάρτα σε Κατσικά (91') και Λόρενς (99') για τον ΠΑΟΚ και Γιαννιώτα (99') για τον Αρη, ενώ αποβλήθηκε και ο Γιώργος Δώνης.

Ο Παναθηναϊκός για ένα ακόμη παιχνίδι τη φετινή σεζόν απογοήτευσε και «κόλλησε» στο 0-0 με τον Αστέρα Τρίπολης, ο οποίος έχασε σημαντικές ευκαιρίες με τους Ράγιος και Περόνε στις αντεπιθέσεις, που σταμάτησε ο Καρνέζης. Οι «πράσινοι» είχαν δοκάρι με τον Χριστοδουλόπουλο στο 26', ενώ μετά την λήξη του αγώνα αποδοκιμάστηκαν έντονα οι παίκτες και ο Ζεσουάλδο Φερέιρα από τους οπαδούς του Παναθηναϊκού, που βρίσκεται στην 11η θέση.

Η Βέροια, χάρη στο γκολ του Καλτσά στο 51ο λεπτό πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Πανθρακικού. Σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι στην Κρήτη, ο Πλατανιάς επικράτησε με 3-2 (47' αυτ. Γκλέισον, 84', 92'/ 11' Γκλέισον, 89' Βασιλακάκης) της Skoda Χάνθης, που έπαιζε με δέκα παίκτες από το 39' λόγω της αποβολής του Μαρίν και ανέβηκε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας. Το Σάββατο ο Ολυμπιακός νίκησε 1-0 τον Ατρόμητο στο Περιστέρι και έκανε το 5Χ5 στο πρωτάθλημα. Η αυλαία της 5ης αγωνιστικής θα πέσει την Δευτέρα με την αναμέτρηση ΠΑΣ Γιάννινα-Λεβαδειακός (20:30, NS2).