«Τεσσάρα» του Ολυμπιακού-Στην τελευταία θέση της Super League η ΑΕΚ

Τις τέσσερις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια έφτασε ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός, επικρατώντας με 4-1 του Πανθρακικού στο «Καραϊσκάκη», ενώ στον «πάτο» της βαθμολογίας βρίσκεται πλέον η ΑΕΚ μετά την ήττα που γνώρισε από τον ΟΦΗ στην Κρήτη με 2-1...

Πρωταγωνιστής για τους «ερυθρόλευκους» ήταν ο Ράφικ Τζιμπούρ, που πέτυχε δύο τέρματα (4', 49') και έφτασε τα έξι στο πρωτάθλημα. Στην Κρήτη ο ΟΦΗ προηγήθηκε με το εύχτοχο πέναλτι του Σίσιτς στο 17ο λεπτό, ενώ στο 42' ο Ιωαννίδης έκανε το 2-0 για την ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου. Ο Φουρτάδο μείωσε στο αμέσως επόμενο λεπτό, όμως ο Δικέφαλος δεν απέφυγε την τρίτη ήττα του σε τέσσερις αγώνες.

Την πρώτη νίκη του στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Αρης επί της Κέρκυρας, που βρίσκεται μαζί με την Ενωση στην τελευταία θέση της Super League, χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Αγκάνθο στο 57ο λεπτό. Την πρώτη νίκη της πέτυχε και η Βέροια επί του ΠΑΣ Γιάννινα (65' Ολαϊτάν). Η αυλαία της 4ης αγωνιστικής πέφτει με την αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με τον Ατρόμητο στο γήπεδο της Λιβαδειάς.