ΠΑΟΚ και χωρίς να... γκαζώσει

0
Έπαιξε όσο χρειάστηκε…

Ο ουσιαστικός, ΠΑΟΚ, επικράτησε 3-1 του Αστέρα Τρίπολης (με 10 από το 64’ λόγω αποβολής του Σουάρεθ) στην Τούμπα, δίχως να εντυπωσιάσει και κρατάει τη νίκη με την οποία συνεχίζει το «κυνήγι» στον Ολυμπιακό.

Ο Σφιντέρσκι άνοιξε το σκορ στο 29’, με το…
σεντερφορίσιο γκολ, ο Πέλκας «χτύπησε» στο 59’ και ο Λάμπρου στο 79’. Μείωσε ο Μαρκ Φερνάντεθ στο 87' με προβολή.

Οι Αρκάδες, οι οποίοι αγωνίστηκαν με παίκτη λιγότερο για σχεδόν μισή ώρα (λόγω της δεύτερης κίτρινης στον Ισπανό), έβαλαν δύσκολα για ένα ημίχρονο στους γηπεδούχους και θα μπορούσαν να είχαν παγώσει την Τούμπα αν ήταν πιο ψύχραιμοι στην τελική προσπάθεια.

Δικαιολογημένα παράπονα των φιλοξενούμενων στο πρώτο μέρος για πέναλτι του Ντόουγκλας στον Μπόρχα Φερνάντεθ, αλλά ο Σκουλάς πιθανόν να θεώρησε ότι έχει προηγηθεί διώξιμο στην μπάλα πριν την ανατροπή του Βραζιλιάνου στον αντίπαλό του. Το παράκαναν με τις καθυστερήσεις οι διαιτητές λόγω του VAR.